Ciekawe projekty domów parterowych
Zaczynając przygodę z budową naszego własnego domu, musimy przede wszystkim znaleźć odpowiednie miejsce do realizacji naszego marzenia. W dalszej kolejności zastanowić się nad wyglądem domu. Będzie mały czy większy, wysoki czy niski. Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu jednokondygnacyjnego przejrzeć projekty domów parterowych i wybrać odpowiedni dla nas.
Projekty parterówek – zwróć uwagę na wygodę użytkowania.
Bardzo ważnym aspektem w użytkowaniu naszego przyszłego domu, jest wygoda przemieszczania się. Mimo że projekty parterówek zakładają z reguły większy obrys domu, większą ilość pomieszczeń na jednej kondygnacji, to mieszkanie w takim domu jest bardziej funkcjonalne. Wszystko na jednym poziomie, brak schodów podnoszą standard, szczególnie kiedy mamy w rodzinie osoby starsze. Sami kiedyś będziemy starsi i mniej sprawni.
Parterowy dom sprawdzi się także w przypadku gdy w domu są małe dzieci. Takie rozwiązanie przestrzeni sprawia, że mamy pełną kontrolę nad naszymi milusińskimi.Są też takie aspekty, na które trudno zwrócić uwagę na etapie wyboru projektu. Do parterowego domu łatwiej wnieść meble, armaturę a w przyszłości zmienić aranżację wnętrz.
Parterowy czy piętrowy?
Który tańszy? Spoglądając na projekty domów parterowych (zobacz przykłady) zauważymy, że z powodu większej powierzchni zabudowy w stosunku do piętrowych, wymagają one bardziej okazałej działki. Większy jest także koszt fundamentów, ścian parteru i dachu. Jednak odpada koszt stropu, schodów, ścian piętra, okien dachowych czy dodatkowego wieńca. Parterowy dom jest zdecydowanie łatwiejszy do zbudowania, a prace trwają krócej, co także może mieć duży wpływ na koszty budowy. Trwają dyskusje, który budynek jest tańszy i dość trudno ten spór rozstrzygnąć. Warto jednak zwrócić na to uwagę.
Sprawdź, czy w ogóle możesz postawić parterowy dom.
Zanim przejrzymy projekty parterówek, zapoznajmy się planem zagospodarowania przestrzennego albo z warunkami zabudowy dla naszej działki. W tych dokumentach opisane jest, jaki dom możemy zbudować na naszej działce. Jest tam najczęściej określone, jakie gabaryty może mieć budynek oraz jaka ilość kondygnacji jest przewidywana w okolicznej zabudowie.