Do czego wykorzystuje się klapy oddymiające?
Ochrona przeciwpożarowa obejmuje szereg różnych rozwiązań, które służą do zapobiegania rozprzestrzeniania się ognia. Niektóre stosuje się bezpośrednio na płomień. Część z nich wykorzystuje się do biernej walki z żywiołem. Właśnie w tym celu powstały klapy dymowe. Pomagają usuwać dym i produkty, które są wynikiem palenia się różnych substancji.
Czym są klapy oddymiające?
Jednym z miejsc, które najlepiej nadaje się do odprowadzania dymu i substancji, które powstają w trakcie pożaru jest dach. Montuje się na nim klapy oddymiające, które są wyposażone w specjalne siłowniki otwierające się, jeśli temperatura osiągnie poziom krytyczny.
Te klapy dymowe dobiera się do powierzchni dachu oraz do możliwości technologicznych budynku, który ma być chroniony. Najczęściej montuje się je na dachach hal przemysłowych, magazynów oraz dużych zakładów pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby montować takie systemy w instytucjach publicznych, w których przebywają ludzie. Zwiększa to poziom bezpieczeństwa i pozwala na skuteczniejszą akcję gaśniczą w przypadku wybuchu pożaru.
Rodzaje klap dymowych
Ze względu na stosowanie różnych rodzajów technologii klapy dymowe dzieli się ze względu na:
- klapy jednoskrzydłowe,
- klapy dwuskrzydłowe,
- modele z siłownikami zębatkowym,
- klapy z owiewkami,
- klapy z dyszą sterującą.
Rodzaj zastosowanej klapy zależy przede wszystkim od czynnej powierzchni dachu oraz poziomu zagrożenia obiektu. Należy również mieć na uwadze to, co się dzieje na co dzień w budynku. Klapy są również elementem, który umożliwia oświetlenie pomieszczeń i zwiększa możliwości wentylacyjne budynku.
W jakich warunkach sprawdzają się klapy dymowe?
To, kiedy należy wykorzystać klapy oddymiające określa szczegółowa dokumentacja techniczna. Producent decyduje o tym czy dany rodzaj klapy może być montowany na cokole lub w innym istotnym miejscu. Może to być również na stropie żelbetowym lub za pomocą kopułek, które utrzymują klapę na dachu.
Profesjonalne klapy dymowe zawsze muszą posiadać certyfikat, który informują ich własnościach użytkowych. Napędy i mechanizmy mechaniczne muszą posiadać świadectwo dopuszczenia do użytku technicznego.