Kuchnia piękna i funkcjonalna – przykładowe rozwiązania kuchnia-otwarta Full view

Kuchnia piękna i funkcjonalna – przykładowe rozwiązania

W niewielkich mieszkaniach powszechne jest łączenie w jednym pomieszczeniu części do wypoczynku, jak i do jedzenia, czy nawet przygotowania posiłków. Mowa tu o popularnych aneksach kuchennych. Niektórzy narzekają na nie, uważając, że jest to mało funkcjonalne rozwiązanie i że znacznie bardziej woleliby mieć osobną, zamykaną kuchnię i osobny salon. Jednak dla innych posiadanie aneksu kuchennego jest bardzo wygodne.

Aneks kuchenny – dlaczego warto?

Argumentują to tym, że dzięki takiemu połączeniu nie muszą przenosić przygotowanych posiłków do innych pomieszczeń – wystarczy je podać w drugiej części pokoju, lub położyć na ladzie oddzielającej wyspę kuchenną od strefy wypoczynkowej. Także późniejsze sprzątanie po posiłku przychodzi łatwiej. Jedno jest pewne – niezależnie od tego czy jesteśmy pogodzeni z posiadaniem aneksu kuchennego, czy nie, są proste sposoby na to, by uczynić korzystanie z niego łatwiejszym a całość bardziej funkcjonalną.

Ścianki działowe, blaty, wyspy

Jednym z pomysłów na oddzielenie części kuchennej od części dziennej jest zastosowanie ścianki działowej, która częściowo zasłania niektóre elementy kuchennego wyposażenia, na przykład mało atrakcyjny zlewozmywak, czy niewiele mająca wspólnego z wyposażeniem salonu lodówkę. Częściowo takie ścianki działowe mogą być odsłonięte – na przykład od połowy wysokości. W takich przypadkach często montuje się na nich swego rodzaju parapety, lady lub nawet nieco szersze blaty, które służą na przykład do podawania osobie znajdującej się w drugiej części pomieszczenia naczyń z posiłkami. Jest to dość ciekawe rozwiązanie trochę wprowadzające klimat restauracyjny.

Można jeszcze bardziej je podkreślić, dobierając odpowiednie meble i elementy wyposażenia – wysokie stołki w stylu barowym, stojaki na kieliszki, ciekawe oświetlenie, np. neonowe.

Wybór mebli do aneksu kuchennego

Posiadacze kuchni w aneksie, często mają spory dylemat, jak sprawić, żeby część kuchenna w miarę możliwości współgrała wystrojem z częścią dzienną. Dobrym pomysłem jest zastosowanie jednolitych kolorów ścian i o ile jest to możliwe, podobnych kolorów mebli. Jeśli tak nie jest, można to zmienić niewielkim kosztem – choćby przez wymianę blatów kuchennych lub pomalowanie kuchennych szafek.

Wybierając meble, warto też zastanowić się z notesem i ołówkiem w ręku, jakie rozmieszczenie sprzętów w kuchni byłoby najbardziej optymalne i ergonomiczne.  Rozrysowując je na kartce, zyskamy lepszą perspektywę. Warto wykorzystać przestrzeń ponad głównymi meblami, montując tam półki lub szafki wiszące, w których zmieści się na pewno część zapasów, czy kuchennych akcesoriów. Nawet parapet może się przydać, np. jako miejsce na domowy zielnik. Podobnych rozwiązań jest sporo, inspiracji można szukać w internecie lub czasopismach wnętrzarskich.

Więcej o aranżacji kuchni przeczytasz tu: https://pytanieomieszkanie.pl/category/porady-eksperta/kuchnia-porady-eksperta/

Written by admin

    Related Articles

    Mapa strony